Panele operatorskie dają możliwość wizualizacji pracy danych obiektów, oznacza to, że dzięki nim można doskonale oglądać efekty pracy w automatyce przemysłowej jak również budynkowej. Panele pozwalają na kontrolowanie pracy pod ziemią, w ciągach wentylacyjnych czy w miejscach ogólnie niedostępnych. Są, tak jakby, łącznikiem między maszyną a operatorem, który mając wszystko na oku może zadawać maszynie odpowiednie zadania do wykonania.

Znane są proste panele ale i takie już bardziej nowoczesne typu HMI, które z kolei zarządzają także zużyciem energii. Oprócz tego są także panele, które są doskonałymi i nowoczesnymi terminalami, których funkcje wizualizacyjne łączą się ze sterowaniem. Panel operatorski to ekran o różnej przekątnej, najczęściej od 4,3″ do 15,6″, dysponujący szerokim kątem widzenia, w dzisiejszych czasach jest to już ekran panoramiczny i najczęściej dotykowy.

Doskonałe i nowoczesne panele operatorskie są dodatkowo wyposażone w bezpłatne oprogramowanie narzędziowe, w pełne biblioteki komponentów graficznych i kształtów, mają wiele wbudowanych funkcji, które doskonale współpracują się z wieloma aplikacjami. Dzisiaj taki panel przekazuje pełne dane operatorowi maszyny, poprzez co operator doskonale może kierować maszyną i wie jak ona w danym momencie pracuje. Nic nie jest niewiadomą, wszystkie informacje od razu pokazane są na ekranie.

Panele operatorskie doskonale się dzisiaj sprawdzają i znacznie ułatwiają pracę. Coraz bardziej się je udoskonala i dodaje im coraz więcej funkcji.

Więcej o panelach operatorskich przeczytasz tu: http://induprogress.pl/produkty/panele-operatorskie-hmi-serii-dop-b-2/